Londyn jest miejscem które często odwiedzamy. W tym mieście naprawdę nie można się nudzić. Za dnia możemy spędzić wiele godzin zwiedzając tutejsze liczne zabytki, a wieczorem wybrać się do jednego z wielu słynnych klubów, teatru czy opery 🙂 Nie trudno tu też popaść w szaleństwo zakupowe, sklepów przeróżnych światowych marek  jest tu pod dostatkiem. Światowa stolica nie jest jednak miejscem tanim, a wstępy do niektórych atrakcji znacząco uszczuplą zawartość każdego portfela. Istnieje jednak wiele ciekawych miejsc, które możemy zobaczyć i za które nie będziemy musieli zapłacić nawet pensa 🙂 Pewnie nie starczyło by nam tygodnia, aby obejść wszystkie atrakcje w Londynie, lecz warto zacząć od najsławniejszego oczywiście Big Bena, Pałacu Buckingham czy pięknego mostu Tower Bridge . Zrobiliśmy dla Was krótką listę naszych propozycji 😉

Natural History Museum

Muzeum Historii Naturalnej jest jednym z najciekawszych muzeów Londynu znajdującym się w dzielnicy South Kensington. W wiktoriańskim gmachu znajduje się aż ponad 70 milionów eksponatów podzielonych na pięć działów. W muzeum możemy przeżyć symulowane trzęsienie ziemi czy też poznać mechanizmy wybuchu wulkanu. Jednym z najbardziej  imponujących eksponatów jest ogromny szkielet diplodoka, a najmłodszych napewno najbardziej zaciekawią poruszające się i wydające odgłosy dinozaury – roboty.

Science Museum

Źródło: dailymail.co.uk @Alamy

Muzeum Nauki to również jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów Londynu. Ogromne, bo zajmujące aż 5 pięter z ponad 300 tysiącami eksponatów – od najmniejszych układów elektronicznych do naturalnej wielkości samolotów. Zobaczymy tu oryginalnego Apollo 10, zbudujemy własną rakietę, dowiemy się jak wyglądały pierwsze komputery, które zajmowały całe pomieszczenia, obejrzymy liczne modele statków i łodzi podwodnych czy też dzięki interaktywnej wystawie dowiemy się jak będzie wyglądała przyszłość.

Sky Garden

Sky Garden, to jak sama nazwa wskazuje, podniebny ogród z którego rozpościera się panorama na każdą stronę miasta, skąd z pewnością dostrzeżecie wszystkie główne atrakcje.   Znajdziecie go na 35,36 i 37 piętrze przeszklonego budynku zwanego potocznie Walkie Talkie. Znajduje się tu taras widokowi z widokiem na Tamizę oraz bary i restauracje. Wejście jest darmowe, jednakże bilet trzeba zamówić z wyprzedzeniem na stronie.

Borough Market

Coś dla smakoszy, jeden z najlepszych spożywczych targów w Londynie. Nawet jeśli nie zamierzamy nic kupować to warto tu zajrzeć, gdyż jego początki sięgają aż średniowiecza! Trzy lata temu market obchodził bowiem 1000 lecie swojego istnienia. Otwarty od poniedziałku do soboty, oferuje wysokiej jakości produkty rozłożone na ponad 100 stoiskach. W niektóre dni znani kucharze demonstrują tu swoje umiejętności kulinarne gotując swoje specjały na oczach przechodniów.

Harrods

Harrods to jeden z najbardziej znanych na świecie luksusowych domów towarowych. 7-piętrowy, okazały budynek pochodzący z 1905 roku znajduje się w dzielnicy Knightsbridge. Zajmuje powierzchnię 20 tyś m2 na których mieści się około 330 sklepów. Elewacja budynku oświetlona jest 12000 żarówkami, z czego podobno około 300 musi być codziennie wymienianych przez elektryka.

Little Venice

Mała Wenecja znajdująca się w okolicy dzielnicy Paddington to dobre miejsce na spacery wzdłuż kanałów przy których stacjonuje wiele łódeczek ( także tych mieszkalnych ). Można przysiąść  w jednej z licznych kawiarenek lub przepłynąć się łódeczką aż do Camden Town ( rejs oczywiście będzie już płatny ).

China Town

Chińska dzielnica to rejon wokół Gerrard Street i zarazem część sławnego londyńskiego Soho. Mieści się tu wiele chińskich sklepików, restauracji i piekarni. Stanowi centrum kulturalne i finansowe chińskiej mniejszości zamieszkującej miasto. Warto udać się tutaj podczas barwnego, orientalnego festiwalu świętującego nadejście Chińskiego Nowego Roku, który odbywa się na przełomie stycznia i lutego. Podobno jest to najhuczniej obchodzony Chiński Nowy Rok w Europie.

Hyde Park

Hyde Park jest jednym z kilku królewskich parków znajdujących się na terenie Londynu. Ten ogromny obszar zieleni zajmujący aż 159 hektarów powierzchni jest idealnym miejscem na spacery lub piknik na świeżym powietrzu. Na jego terenie znajduje się jeziorko Serpentine. Latem na terenie parku odbywają się liczne koncerty, natomiast zimą miejsce to przeistacza się w zimową krainę – Winter Wonderland.

Soho

Soho jest dzielnicą znaną z licznych klubów, restauracji, barów i pabów. Oprócz rozrywkowych lokali znajdziemy tu także kina, teatry, księgarnie, modne sklepy i salony gier. Dzielnica ta uchodzi za miejsce gdzie najwyraźniej widoczna jest wielokulturowość Londynu. Jest strefą zamieszkania zarówno bogaczy jak i biedaków, imigrantów z różnych zakątków świata. W dzisiejszych czasach Soho nawiązuje również do otwartości obyczajów o czym mogą świadczyć liczne bary dla gejów i transwestytów. To tutaj również znajduje się wspominana wyżej Chińska Dzielnica.

Camden Town

Nie ukrywając jest to jedno z naszych ulubionych miejsc w stolicy. Barwna dzielnica znajdująca się w północnej części miasta przyciąga tłumy turystów i zawsze tętni życiem. Można tu znaleźć naprawde wyjatkowe rzeczy od pięknym rękodzieł, pamiatek, tkanin, unikatowych butów i ubrań a nawet mebli i dzieł sztuki. Znanym miejscem jest tutaj Camden Market gdzie uwielbiamy  zagladać chociaż na chwile, pooglądać przedziwne ubrania, gadżety czy też starocie lub po prostu poczuć wyjątkowa atmosferę, która tu panuje i zjeść obiad na targu z przepysznym jedzeniem i smakołykami z niemalże wszystkich zakatków świata.

Podaliśmy wam kilka naszych propozycji jak nie wydając strasznych pieniędzy spędzić w Londynie ciekawie czas. Z pewnością darmowych atrakcji jest znacznie więcej.  Jeżeli chodzi o nocleg to już zupełnie inna sprawa. Niestety zakwaterowanie troszeczkę kosztuje ( 50 funtów za noc w dwuosobowym pokoju w podrzędnym hotelu to absolutne minimum ). Warto sprawdzić hotele sieci  Travelodge ( dobry standard i rozsądne ceny ).  Co możemy Wam jeszcze podpowiedzieć? Z doświadczenia wiemy, że sobotnie noce są z reguły najdroższe, więc w miarę możliwości lepiej odwiedzić Londyn w środku tygodnia. Ostatnio popularne stały się nawet tak zwane jednodniówki. Dzięki licznym promocjom z Ryanair, do Londynu można przylecieć za grosze, a nawet jeszcze tego samego dnia wrócić do domu. Brzmi trochę szalenie, prawda? Odwiedzić Londyn i zobaczyć kilka najbardziej znanych atrakcji w jeden dzień to sprawa całkiem możliwa do ogarnięcia. Wiemy, bo sami kilkakrotnie zorganizowaliśmy sobie takie jednodniowe wypady, co prawda nie samolotem, jednak myślę, że 6-godzinna podróż autobusem z Plymouth może być porównywalna. Oczywiście nie polecamy takiej wycieczki, bo to zdecydowanie zbyt krótko. Warto zatrzymać się w angielskiej stolicy chociaż na kilka dni. A jak podróżować po mieście? Najwygodniejsze z pewnością będzie podziemne metro, które jest bardzo dobrze oznakowane, a poszczególne stacje dzielą od siebie niewielkie odległości. Z mapką atrakcji w ręku i podróżując w ten sposób napewno się nie zgubimy. Warto zaopatrzyć się oyster card, dzięki której przejazdy będą znacznie tańsze, a jeżeli planujemy jeździć po Londynie przez cały dzień to warto pomyśleć o całodniowym bilecie na interesujące nas strefy.

To na co jeszcze czekacie ?? Bukujcie bilety !! 😉