Cozumel zaliczany jest do najlepszych nurkowych miejsc na świecie. Ta meksykańska wyspa leży około 20 km od wybrzeży Jukatanu i co roku przyciąga wielu miłośników nurkowania. Błękitne wody Morza Karaibskiego oblewające wyspę skrywają podobno jedne z najpiękniejszych raf koralowych świata, które odkrył i pokazał w swoich filmach Jacques Cousteau.

Wybierając się na wakacje do Meksyku nurkowanie na Cozumelu było dla nas priorytetem. Dostać się na wyspę można promem odpływającym z portu w Playa Del Carmen. Jeżeli wykupicie nurkowanie z któregoś z centrów nurkowych w mieście i tak prawdopodobnie zmuszeni będziecie dostać się na wyspę na własną rękę. Żadne centrum nurkowe w Playa Del Carmen nie dopływa tam bezpośrednio swoimi łódkami. Jednak promy kursują codziennie i tak często, że dostanie się tam nie stanowi żadnego problemu.

My popłynęliśmy na wyspę z samego rana i tuż przy porcie ktoś na nas czekał, zamówił taksówkę i zawiózł aż na plażę San Francisco, gdzie przeszliśmy przez resort a przy pomoście czekała już na nas łódka. Wszystko było już przygotowane i kiedy tylko wsiedliśmy, wraz z kilkoma innymi osobami odpłynęliśmy od brzegu. Pierwsze miejsce nurkowe znajdowało się zaledwie kilka minut od brzegu. Kiedy wskoczyliśmy do wody i zeszliśmy na dno, ku naszej uciecze od razu trafiliśmy na pięknego żółwia.

Woda była niesamowicie błękitna i przejrzysta. Widoczność idealna, sięgająca kilkudziesięciu metrów. Oprócz prądów, które zwykle tu występują, warunki były idealne, a i widoki cudowne. Bardzo ładne rafy koralowe, falujące ukwiały, mnóstwo wielobarwnych rybek i innych morskich stworzeń. A my gapy… zapomnieliśmy założyć na kamerkę czerwony filtr, więc niestety część zdjęć wyszła całkiem niebieska.

Większość czasu pod wodą dryfowaliśmy z prądem podziwiając niezwykły morski świat jaki nas otaczał.

Udało nam się zobaczyć kilka żółwi, homary, a także pare rekinów? nie wspominając już o niezliczonej ilości różnych gatunków ryb, których większości nazw nawet nie znamy. Widoki i wrażenia niezapomniane.

Podczas przerwy między nurkami na łodzi zaserwowano lunch, a po nim popłynęliśmy trochę dalej w inne miejsce na kolejne zejście pod wodę, które było równie udane i dostarczyło wiele wrażeń i pięknych widoków.

Nurkowanie przy wyspie Cozumel zaliczamy zaraz po Indonezji do naszych najlepszych nurków. Bogactwo świata podwodnego, cudowny błękit wody i mega przejrzystość stwarzają idealne warunki, więc nurkowanie tu do czysta przyjemność. Ogólnie Meksyk jest świetnym miejscem nurkowym. To tu na Morzu Karaibskim rozciąga się druga na świecie pod względem wielkości rafa koralowa ciągnąca się od wybrzeży Meksyku po Belize i Honduras. Ponadto oprócz nurkowań w morzu mamy tu niepowtarzalną szansę zanurzyć się w pięknych, podziemnych, głębokich jaskiniach zwanych cenotami o często krystalicznie czystej wodzie, a u wybrzeży Cancun znajduje się nawet podwodne muzeum. Atrakcji podwodnych zatem tutaj nie brakuje.