Fidżi?… to wyspiarskie państwo położone hen hen daleko gdzieś na Pacyfiku jest marzeniem nie jednego miłośnika przyrody, rajskich plaż czy poszukiwacza podwodnych wrażeń. Ponad 300 niewielkich, tropikalnych wysepek, których większość jest tak malutka, że ich powierzchnia nie przekracza nawet 1 km², porozrzucanych jest na błękitnych wodach południowo-zachodniej części Oceanu  Spokojnego. Ukształtowanie ich terenu jest bardzo różnorodne, a krajobrazy zmieniają się w zależności od regionu. Większe wyspy są znacznie bardziej górzyste i porośnięte niezwykle bujną zielenią, natomiast te najmniejsze wybitnie nizinne, a wiele z nich to atole koralowe. Dzięki swojej różnorodności każdy może znaleźć tu coś dla siebie.

Źródło: www.vivaholidays.com.au

Kiedyś nawet nam się nie śniło, że nasza stopa postanie na Fidżi. Te oddalone o prawie 16 tyś km ( po lini prostej ) od Polski tropikalne wysepki zdawały się znajdować na samym końcu świata. A jednak? Pewnego dnia staliśmy się szczęśliwymi posiadaczami biletów lotniczych w tak odległy i niezwykle kuszący nas rejon na ziemi. Jeżeli również po Waszych głowach krążą myśli o tych egzotycznych wysepkach lub jesteście na etapie planowania podróży na Fidżi przedstawiamy Wam garść przydatnych informacji na temat przelotów, lokalnego transportu, zakwaterowania, atrakcji, cen itp. No to zaczynamy?

Jak się dostać na Fidżi

Przy założeniu, że podróż odbędzie się z Europy, lot do Nadi ( główne, międzynarodowe lotnisko na Fidżi ) z przynajmniej jedną przesiadką potrwa minimum 24 godziny. Poniżej przedstawiamy Wam mapkę miejsc, z których odbywają się bezpośrednie loty na Fidżi.

Bezpośrednie połączenia lotnicze znajdziecie zatem z Ameryki ( San Francisco, Los Angeles ), Chin ( Hong Kong ), Korei Południowej ( Seul ), Hawajów ( Honolulu ), Nowej Zelandii ( Auckland, Wellington, Christchurch ) i Australii ( Sydney, Brisbane, Adelaide, Melbourne ). Jeżeli tak jak my startowalibyście z Londynu, to lecąc czy to przez USA czy to przez Azję pokonacie mniej więcej taki sam odcinek drogi. Jedyną różnicą będzie to, że lecąc przez Los Angeles lub San Francisco będziecie musieli posiadać amerykańską wizę. W naszym przypadku najtańszym rozwiązaniem w terminie który nas interesował okazał się lot do Australii ( Brisbane ), gdzie przy okazji zatrzymaliśmy się na tydzień, aby spełnić jedno z marzeń, czyli zobaczyć kangury?. Następnie liniami Virgin Australia polecieliśmy do Nadi. Jeżeli podczas wyszukiwania lotów na Fidżi wyskakują Wam ceny z kosmosu nie zrażajcie się, spróbujcie upolować jakąś dobrą ofertę na lot do któregoś z wymienionych na mapce państw, a później dokupcie dodatkowy przelot na Fidżi. Najtańsze połączenia znajdziecie oczywiście z Australii lub Nowej Zelandii, gdyż państwa te leżą najbliżej. Jeżeli to możliwe omińcie takie terminy jak Boże Narodzenia i letnie wakacje, gdzie ceny jak zwykle są sporo wyższe oraz australijskie szkolne wakacje. Wiele resortów na Fidżi podwyższa wtedy swoje ceny oraz dolicza dodatkowy podatek.

Którą wyspę wybrać??

Wybór miejsca może stanowić nie lada wyzwanie?. Pięknych miejsc jest przecież tak wiele, a całe Fidżi składa się aż 332 wysp, z czego około 110 jest niezamieszkała. To na jaką wyspę się zdecydujecie zależy w największej mierze od waszych oczekiwań i sposobu w jaki chcecie spędzić czas na Fidżi oraz oczywiście od Waszego budżetu??.

Źródło: www.fijitravel.au

Największe wyspy to Viti Levu ( z międzynarodowym lotniskiem położonych tuż przy miasteczku Nadi ), oraz Vanua Levu, które łącznie zajmują 87% powierzchni kraju. Tuż po nich pod względem wielkości znajduje się wyspa o bardzo nieregularnym kształcie o nazwie Kadavu oraz Taveuni, nazywana potocznie „ogrodami Fidżi”. Pozostałe wysepki są niewielkie i często znajdziecie na nich zaledwie kilka hoteli lub jeden większy resort. Poniżej krótki opis najbardziej znanych wysp i archipelagów:

Viti Levu – największa z wysp ( z międzynarodowym portem lotniczym w Nadi ) z najszerszą ofertą resortów, hoteli i hosteli w przeróżnym przedziale cenowym. Od drogich luksusowych hoteli światowych marek, znajdujących się głownie na Denarau Island oraz południowym wybrzeżu wyspy, do budżetowych backpakerskich hosteli położonych tuż nieopodal miasteczka Nadi. Wyspa z pewnością oferuje wiele możliwości począwszy od odkrywania jej malowniczego górzystego wnętrza, wizyty w tradycyjnej fidżijskiej wiosce, trekkingów po tropikalnym lesie czy spływów kajakowych rzeką Navua. Dla miłośników plaż południowe wybrzeże zwane Coral Coast będzie dobrym miejscem, natomiast dla tych którzy planują jednodniowe tripy na sąsiednie wysepki i tym samym szukają odrobiny luksusu Port Denarau będzie dobrą miejscówką. Typowe backpackerskie hotele i hostele zlokalizowane przy wybrzeżu niedaleko portu lotniczego i miasteczka Nadi traktowałabym czysto jako baza wypadowa. Tutejsza plaża jest najzwyczajniej brzydka i za nic nie przypomina tych ze zdjęć, którymi kuszą nas foldery reklamowe.

Vanua Levu – druga pod względem wielkości wyspa na Fidżi. Znacznie mniej popularna niż jej większa koleżanka. Górzysta, porośnięta gęstą dżunglą skrywającą wodospady oraz gorące źródła. Idealna dla tych którzy lubią tzw. podróże „off the beaten track”. Miłośnicy przyrody, malowniczych widoków, trekkingów po tropikalnym lesie będą tutaj w siódmym niebie. Ponadto okoliczna rafa koralowa Rainbow Reef dostarczy każdemu nurkowi niezapomnianych wrażeń. Baza hotelowa jest tutaj niewielka, ale Ci z bardziej zasobnym portfelem, szukający prywatności i luksusu odnajdą na wyspie jeden z najlepszych eko resortów na Fidżi, a może i nawet na całym świecie. Jean-Michel Cousteau Resort składający się z 25 domków i willi wybudowanych w fidżijskim stylu, założony przez syna najsłynniejszego nurka Jacques’a-Yves’a Cousteau znajduje się w Savusavu i zajmuję powierzchnię aż 17 akrów dawnej plantacji palmy kokosowej.

Źródło: pinterest

Kadavu – mało popularna wyspa o dość nieregularnym kształcie, która zasłynęła głównie wśród miłośników podwodnych wrażeń ze względu na wspaniałe warunki nurkowe. U jej wybrzeży znajduje się czwarta co do wielkości rafa koralowa na świecie Great Astrolabe Reef. Wnętrze wyspy porasta gęsta tropikalna dżungla, a na wybrzeżu znajduje się wiele dzikich plaż. Infrastruktura turystyczna praktycznie nie istnieje, a nocleg możemy znaleźć jedynie w kilku eko resortach. Jeżeli szukacie spokoju i wyciszenia pozostając w kontakcie z nietkniętą naturą, Kadavu może być tym idealnym miejscem.

Źródło:http://www.opstravel.co.nz

Taveuni – tak jak jej większa sąsiadka Vanua Levu jest rajem dla miłośników przyrody. Znajdziecie tu wiele niezwykle malowniczych szlaków trekkingowych, gęstą tropikalną dżunglę skrywającą piękne wodospady oraz dzikie plaże od białych po czarne, wulkaniczne oraz całkowicie usypane z kamyków i odłamków korali. Wyspa jest również idealnym miejscem dla nurków, a pobliska rafa Rainbow Reef jest niezwykle żywa, barwna i wprost zachwycająca. Infrastruktura turystyczna nie jest zbyt duża z przewagą drogich resortów. Jeżeli szukacie tańszego noclegu to jedynym obiektem który osobiście możemy Wam polecieć jest Maravu Lodge. Ciekawostka na temat wyspy – na Taveuni przebiega międzynarodowa zmiana daty. My gorąco polecamy Wam Taveuni. Nas totalnie zauroczyła? i do tej pory jest najpiękniejszym miejscem w jakim do tej pory byliśmy. Więcej o Taveuni możecie przeczytać tutaj? Raj na Pacyfiku odnaleziony 🙂

Beqa Island – malutka wysepka oddalona zaledwie 10 km od południowego wybrzeża Viti Levu. Idealne miejsce dla tych, którzy przyjechali na Fidżi z zamiarem nurkowania i chcą mieć bezpośredni i szybki dostęp do pięknych raf oraz wielu cudownych morskich stworzeń. Nurkując w Beqa Lagoon macie ogromne szanse na spotkanie aż ośmiu różnych gatunków rekinów?. Ponadto nie zabraknie tu żółwi, mant, płaszczek oraz przeróżnych, barwnych gatunków ryb i innych stworzeń. Na wyspie znajdują się zaledwie cztery resorty.

Źródło: www.asudoit.com

Archipelag Mamanuca – to około 20 niewielkich wysp porozrzucanych na morzu na zachód od Viti Levu. Na większości z nich znajdują się luksusowe resorty ( często tylko jeden na danej wyspie ), dwie wysepki zamieszkiwane są przez lokalną społeczność, a kilka dzikich pozostaje niezamieszkanych. To właśnie na wyspach Mamanuca odnajdziecie pocztówkowe rajskie, białe plaże oblewane przez błękitno turkusową wodę. Są one prawdopodobnie najbardziej popularne wśród turystów pragnących odpoczynku i relaksu na białych piaskach głównie z powodu ich niedalekiej odległości od Nadi i Portu Denarau. Najbliższa z wysp Malolo Island znajduje się zaledwie kilka kilometrów od wybrzeża Viti Levu. Wybór zakwaterowania jest dość szeroki, jednak ceny są zacznie wyższe niż na głównej wyspie. Niektóre resorty przyjmują jednak jednodniowych wycieczkowiczów, także nie martwcie się zanadto jeśli nie stać Was na dłuższy pobyt w tym miejscu, bo niektóre wyspy i tak będziecie mogli odwiedzić. Najpiękniejszą wyspą i zarazem największą atrakcją archipelagu jest malutka wyspa Monuriki, która posłużyła jako plan filmowy do kultowego już filmu „Cast Away – Poza Światem” z Tomem Hanksem w roli głównej. O naszej wycieczce na Monuriki możecie poczytać tutaj? Na planie filmowym „Cast Away – Poza Światem”. Ponadto dużą popularnością cieszy się zacumowany pośrodku Malolo Reef dryfujący na wodzie bar o nazwie Cloud9. Na wyspach Mamanuca z pewnością nie będziecie się nudzić 🙂

Archipelag Yasawa – położone nieco dalej na północ od archipelagu Mamanuca, bardziej dzikie i mniej rozwinięte wysepki o rajskich plażach i palmach pochylonych ku turkusowej wodzie. Jedna z nich również zasłynęła dzięki kręconemu tu już dość dawno filmowi „Blue Lagoon”. Wśród miłośników tego co skrywa się pod wodą wyspy zasłynęły z możliwości nurkowania z mantami. Na Yasawa znajdziecie nocleg zarówno w luksusowych resortach jak i typowo backpakerskich, budżetowych hotelach. Budżetowych nie oznacza tanich.  To zdecydowanie inny przedział cenowy niż np. tanie hostele na wysepkach w krajach azjatyckich.

Źródło: www.awesomefiji.com

Transport między wyspami⛴✈

Transport pomiędzy wyspami jest niestety drogi. Mowa tu zarówno o transporcie powietrznym jak i morskim. Pomiędzy największymi wyspami możecie przemieszczać się samolotami. Linie Fiji Airways oferują loty z Viti Levu ( z Nadi i z Suvy ) na takie wyspy jak Vanua Levu, Taveuni, Kadavu oraz malutką Levuka. Przeloty może nie należą do najtańszych, ale zajmują maksymalnie półtorej godziny, a sam lot stanowi niezłą frajdę ( zważywszy na niewielkie rozmiary samolotów ) oraz dostarcza przepięknych widoków. Podczas lądowania na Taveuni nie mogłam oderwać nosa od szyby, a ochów i achów było co nie miara?

Tańszym, lecz dużo bardziej czasochłonnym sposobem na przedostanie się na wyżej wymienione wyspy są duże promy. I tak na przykład z Suvy ( Viti Levu ) do Taveuni podróż drogą morską zajmuje podobno ponad 20 godzin?.

Z Viti Levu na wyspy archipelagu Yasawa i Mamanuca można się dostać zarówno drogą powietrzną jak i morską. Ceny za przelot wodolotem na wyspy Yasawa rozpoczynają się od 380F$ w jedną stronę, a na Mamanuca 330F$. Dokładniejsze informacje na ten temat znajdziecie na stronie TurtleAirways. O przelocie helikopterem nie będziemy się lepiej rozpisywać… ten rodzaj transportu jest koszmarnie drogi?. Dla zwykłych śmiertelników pozostają promy, które kursują regularnie każdego dnia zatrzymując się na wszystkich resortowych wyspach Archipelagu Mamanuca i Yasawa. Z Portu Denarau na najbliżej położoną wyspę Malolo kursują promy firmy Malolo Cat aż 4 razy dziennie. Cena to 80F$ w jedną stronę.  Na pozostałe wyspy archipelagu Mamanuca dostaniemy się promem z South Sea Cruises, który kursuje trzy razy dziennie tam i z powrotem,  i zatrzymuje po drodze na poszczególnych wyspach. Cena transferu na najbardziej oddaloną wyspę Tokoriki to 155 F$ w jedną stronę.

Źródło: www.ftha.com.fj

Na wyspy Yasawa natomiast dostaniecie się dzięki Yasawa Flyer, którego ceny i sieć połączeń możecie sprawdzić tutaj. Prom opuszcza port Denarau o 8.30 i wraca o godzinie 18.00 każdego dnia. Cała trasa do najbardziej oddalonej wyspy zajmuje około 5 godzin i wlicza 14 stopów na różnych wyspach.

Źródło: www.awesomefiji.com

Ponadto Yasawa Flyer oferuje również tzw. Bula Pass, który umożliwia island hopping pomiędzy wyspami na trasie. W ofercie znajdują się bilety od 5 do 15 dni z możliwością skorzystania z transferu promem raz dziennie. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

Tańsi przewoźnicy tacy jak Ratu Kini Cruises i Mana Flyer oferujące transfer na niektóre wyspy Archipelagu Mamanuca i odpływają z Wailoalola ( 20 min od lotniska Nadi ). Łodzie są znacznie mniejsze i mniej komfortowe niż u konkurencji, lecz ceny bardziej przystępne.

Na wyspy Yasawa natomiast taniej dostaniecie się z Lautoki dzięki Red SeaBus i zamiast 178F$ zapłacicie 100F$, a podróż potrwa około 3 godziny. Minusem jest jednak to, że firma nie zapewnia transferu do portu, także do Lautoka Wharf musicie dostać się na własną rękę.

Transport wewnątrz wysp???

W przypadku największej z wysp transport lokalny jest bardzo dobrze rozwinięty i raczej nie będziecie mieli problemu, aby dojechać w praktycznie każde interesujące Was miejsce. Inaczej sprawa ma się w przypadku mniej zurbanizowanych wysp jak Taveuni czy Kadavu. Tu jeżeli nie wypożyczycie samochodu, dostanie się w pewne miejsca będzie dość utrudnione. Lokalne autobusy są tanie, lecz jeżdżą dość nieregularnie i jest ich niewiele. Chyba jedynie lokalni wiedzą o której mniej więcej i gdzie się zatrzymują. Taksówki są tu niestety dość drogie, o ile wogóle jakąś po drodze złapiecie. Oczywiście możecie spróbować złapać stopa. Lokalni mieszkańcy są niezwykle mili i myślę, że nie jeden byłby skłonny się zatrzymać i gdzieś Was podrzucić. O środkach transportu na najmniejszych, resortowych wysepkach chyba nie musimy wspominać? Na większości z wysp Yasawa czy Mamanuca nie ma nawet dróg więc za środek transportu wystarczą Wam Wasze nogi?. Na niektórych nieco większych wysepkach jak np. Malolo Island w hotelach można wypożyczyć rower. Skupmy się bardziej na opcjach jakie macie do wyboru chcąc poruszać się po największej wyspie Viti Levu.

Źródło: www.fiji.travlr.com

Wynajem samochodu?

Oczywiście najwygodniej będzie wypożyczyć samochód. Wypożyczalni jest sporo, a ceny są dość zróżnicowane. W tych największych i najpopularniejszych ceny za najmniejsze autko rozpoczynają się od około 160F$ za dzień. Największe wypożyczalnie to: Budget Rental Cars i Avis Renatal Cars. Mniejsze, lokalne to: Amis Rent-a-car i Satellite. Chociaż i tutaj ceny są dość podobne. Najtańszą wypożyczalnią w Nadi o której wiemy jest AAAK Rentals, w której ceny rozpoczynają się od 90F$ za dzień. Oczywiście w przypadku większości wypożyczalni cena zależna jest od ilości dni, na które chcemy wypożyczyć samochód. Im dłużej tym cena za dzień niższa.

Taxi?

W przypadku niewielkich odległości nie ma tragedii, jednak przy większych odległościach przyjdzie Wam zapłacić całkiem spore kwoty. Jeżeli jedziecie na licznik lokalne taksówki na starcie mają 1.50F$, natomiast żółte taksówki odbierające przyjezdnych z lotniska 5F$. Później za każdy kilometr doliczany jest jeden dolar. Przykładowe ceny przejazdów z lotniska do:

 • Denarau 25F$
 • Centrum Nadi 15F$
 • Lautoka 47F$
 • Nadi Bay 15F$
 • Sigatoka F$80
 • Suva 200F$+

Dzielone taxi?

Dość fajną i tańszą opcją niż standardowe taksówki są współdzielone taksówki, które odjeżdżają kiedy są pełne, a cena dzieli się na ilość pasażerów. W Nadi, Lautoce i Suvie znajdują się miejsca ich postoju, gdzie czekają aż znajdzie się 4 pasażerów jadących w tym samym kierunku. I tak np. za trasę Nadi – Suva korzystając z regularnej taksówki zapłacić musielibyśmy minimum 200 dolarów. W przypadku 4 osób i taksówki dzielonej koszt na jedną osobę to już tylko 50 dolarów. Oczywiście jeżeli chętnych pasażerów w danym momencie jest tylko dwóch i obojgu zależy na tym, aby wyjechać jak najszybciej, mogą uzgodnić między sobą, że podzielą koszt przejazdu po połowie.

Klimatyzowane autokary?

Autokarów jeżdżących na terenie Viti Levu jest naprawdę wiele. Przejazdy są stosunkowo niedrogie i za najdłuższa trasę (4.5 godziny ) z Nadi do Suvy ( stolica Fidżi ) zapłacicie około 17-25F$. Autobusy te jeżdżą bardzo często, nawet co godzinę i zatrzymują się po drodze jedynie w miastach na wyznaczonych przystankach. Rozkłady ich jazdy oraz cennik możecie sprawdzić np. tutaj? The Coral Sun Express albo Pacific Busses.

Lokalne autobusy?

Lokalne autobusy są tanie i zatrzymują się praktycznie wszędzie. Często są dość stare i nie mają szyb w oknach, zatem klima w zasadzie nawet nie jest potrzebna?. Ceny za przejazd są bardzo korzystne. Np. z Nadi do Lautoki to koszt zaledwie 2.40F$, a na lotnisko jedyne 1.15F$. Pamiętajcie wsiadając, aby mieć ze sobą drobne.

Nocleg?

Na Fidżi znajdziecie wiele opcji zakwaterowania. Od typowo backpackerskich hosteli po zjawiskowe, luksusowe resorty w tysiącach złotych za noc. Jednym z takich perełek( dla tych o zdecydowanie bardziej zasobnym portfelu ) jest położony na prywatnej wyspie Laucala Island Resort oferujący przepiękne wille z prywatnymi basenami i bezpośrednim dostępem do rajskiej plaży. Cena za najtańszą jedno-sypialniową willę rozpoczyna się od ponad 10 tyś złotych za noc?. To miejsce zdecydowanie musi poczekać aż wygramy w totka?.

Źródło: www.hotels2see.com

Oczywiście największy wybór hoteli znajdziecie na największej wyspie Viti Levu. Znajdziecie tu prawdopodobnie najtańsze miejsca na wyspie takie jak Bamboo Backpackers i Smugglers Cove ( okolice Nadi ) w cenach od 30 zł za łóżko w pokoju wieloosobowym jak i bajeczne resorty takie jak np. nowo otwarty Marriot Resort Nomi Bay z domkami na wodzie za prawie 3000 zł za dobę.

Źródło: www.marriott.com

My zatrzymaliśmy się w Aquarius On The Beach płacąc za noc około 200 zł za pokój standardowy ze śniadaniem.

Na bardzo popularnych wyspach Mamanuca również nie możemy narzekać na wybór hoteli. Tu jednak przeważają dość drogie resorty na prywatnych wyspach, gdzie nie tylko nocleg jest dość sporym wydatkiem, ale i atrakcje oraz jedzenie. Za noc w Sheratonie na wyspie Tokoriki płaciliśmy około 1000 zł bez wyżywienia. Kolacja bez picia w formie bufetu kosztowała tam 120 dolarów fidżijskich ( 200 zł ) od osoby, a małe lokalne piwo 15F$, czyli 3 razy więcej niż na stałym lądzie.

Sheraton Tokoriki Resort & Spa

Na wyspach Yasawa znajdziecie zarówno backpakerskie hotele ( co nie oznacza tanie? ) jak i 5* piękne resorty.  Jest z czego wybierać 🙂 Baza hotelowa na takich wyspach jak Taveuni, Kadavu i Vanua Levu jest zdecydowanie bardziej ograniczona i możecie spodziewać się, że za pobyt przyjdzie Wam zapłacić nieco więcej. Co do Taveuni prawdopodobniej najtańszym miejscem w którym sami się zatrzymaliśmy i możemy Wam go z ręką na sercu polecić jest Maravu Lodge.

Obiekt położony na wzgórzu w przepięknych ogrodach i z widokiem na morze oferuje zarówno hostel z pokojami wieloosobowymi za około 50 zł za osobę jak i całkiem przyjemne wolnostojące drewniane domki od 200 zł za dwie osoby na dobę.  Po dogadaniu się z zarządcą hotelu bardzo możliwe, że pozwoli Wam za drobną opłatą zatrzymać się tutaj we własnym namiocie.

Atrakcje i ich ceny?

Atrakcji na Fidżi z pewnością nie brakuje. Począwszy od spływów kajakowych, trekkingów po dżungli, wizyty w tradycyjnej fidżijskiej wiosce, wycieczek na sąsiednie rajskie wyspy, jednodniowych wizyt na wyspach resortowych, po zwyczajny relaks i odpoczynek na pięknych plażach. Ponadto istnieje tu możliwość uprawiania przeróżnych sportów wodnych, a wody oblewające wyspy oferują idealne warunki nurkowe. Z części atrakcji możemy skorzystać jedynie poprzez wykupienie zorganizowanej wycieczki u operatora, a część tak jak np. trekkingi po dżungli możemy zorganizować sobie na własną rękę, dzięki czemu oszczędzimy całkiem sporo pieniędzy. Poniżej przedstawimy Wam w skrócie wycieczki i atrakcje ( wraz z cenami ) z których sami skorzystaliśmy będąc na Fidżi.

Seaspray Day Adventures

Jeżeli marzy Wam się zobaczenie pięknej Monuriki Island ( wyspy z filmu Cast Away –  Poza Światem ) to ten jednodniowy trip będzie dla Was idealnym rozwiązaniem. Wycieczka w niewielkim gronie ( około 25 osób ) obejmuje powitalny kieliszek szampana, pyszny lunch i nielimitowane %? ? przez cały dzień, a w programie przewidziany jest przystanek na Monuriki na plażowanie i snorkeling ( sprzęt dostępny na łodzi ), wizytę w wiosce na wyspie Yanuya, uczestnictwo w tradycyjnej ceremoni Kavy i możliwość zobaczenia lokalnej szkoły. Ogółem świetnie spędzony dzień, przepiękne widoki i super atmosfera. Bardzo polecamy?. Cena – 259F$ za osobę dorosłą, 155F$ za dziecko. Więcej tutaj? Seaspray Day Adventures

Cloud 9 – dryfujący bar

Jeżeli mowa o dniu relaksu przy drinku i to na dodatek w nietuzinkowym miejscu to Cloud 9 jest strzałem w dziesiątkę. Ten dryfujący, dwupoziomowy bar, otoczony cudownie błękitną wodą, zlokalizowany jest przy Malolo Reef, z dala od stałego lądu. Serwują tu pyszną pizzę z pieca, zimne piwko i inne drinki. W cenie 229 dolarów wliczony jest odbiór z hotelu, transfer łodzią oraz 60 dolarów kredytu do wykorzystania w barze. Czas trwania wraz z transferem łodzią to około 6 godzin. Więcej informacji znajdziecie tutaj ? Cloud 9

Jednodniowy pobyt w Castaway Island Resort

Jednym z najpopularniejszych resortów na wyspach Mamanuca jest Castaway Island Resort zlokalizowany na pięknej, prywatnej wyspie Qalito. Nocleg w tym miejscu jest niestety dość drogi jednak dzięki opcji jednodniowych tripów odwiedzenie resortu i wyspy staje się możliwe. Jeżeli chcemy zakosztować trochę luksusu w pięknej scenerii, nie wydając przy tym fortuny, to jest to całkiem rozsądna opcja. W cenie 265 dolarów za osobę dorosłą i 199 za dziecko mamy wliczony odbiór z hotelu ( Port Denarau i okolice Nadi ), transfer na wyspę, lunch oraz sprzęt do snorkelingu. A możecie nam wierzyć, warto tam zanurzyć głowę pod wodę. Rafa koralowa tuż niedaleko brzegu jest całkiem niezła, a ponadto spotkać można wiele ciekawych stworzeń. Nam udało się wypatrzeć pięknego orlenia i dwa rekiny. Ogromnym plusem tej wycieczki jest to, iż każdego dnia jedynie 20 osób może w niej uczestniczyć, a czas jaki możecie spędzić na wyspie to około 5 godzin. Więcej informacji znajdziecie tutaj ? Castaway Island Resort

Rejs na Monuriki Island

Z tego co wiemy, to aby dostać się na Monuriki z głownej wyspy Viti Levu, jedyną opcją jest wykupienie wycieczki Seaspray, o której pisaliśmy wyżej. Jednak jeżeli planujecie pobyt na którejś z wysp archipelagu Mamanuca, resort w którym się zatrzymacie z pewnością będzie posiadał wycieczkę na tą wyspę w swojej ofercie. My będąc na wyspie Tokoriki ( jedyne 10-15 min motorówką od Monuriki ) właśnie z takiej skorzystaliśmy . Za 2.5 godzinną wycieczkę wraz z przewodnikiem, który oprowadził nas po wyspie zapłaciliśmy 105 dolarów od osoby.

Nurkowanie na Taveuni

Jako miłośnicy podwodnych wrażeń nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności zanurkowania na Rainbow Reef, która określana jest jako jedno z najlepszych nurkowych miejsc na świecie. Chociaż cena za dwa zejścia jest dość wysoka ( 287 dolarów wraz z lunchem i sprzętem ) to wrażenia niezapomniane. Każdy nawet najbardziej wymagający nurek z pewnością będzie zachwycony.

Snorkeling na Rainbow Reef 

Dla tych którzy do nurkowania nie są przekonani, ale od wody nie stronią, polecamy snorkeling na bajecznie kolorowej Rainbow Reef. Cena wraz z lunchem na bezludnej wyspie to około 100-110 dolarów.

Trekking Lavena Coastal Walk ( Taveuni )

Niezwykła zieleń, gęsta tropikalna dżungla, wodospady ukryte w gęstwinie i plaże… te ciemne i te białe, kamieniste i w całości usypane z odłamków korali. Czyli w sumie wszystkie jakie możemy sobie wyobrazić. To wszystko czeka na Was w Bouma National Heritage Park na wyspie Taveuni, a szlak o nazwie Lavena Coastal Walk biegnący na jego terenie jest niezwykle malowniczy. Zorganizowana wycieczka z resortu w którym się zatrzymaliśmy kosztowała 90 dolarów i zawierała transport, wstęp, lunch i przewodnika. Trekking ten wraz z kilkoma innymi gośćmi resortu zorganizowaliśmy sobie jednak samemu, dzięki czemu kosztowało nas to połowę tej ceny. 25F$ wstęp + 20F$ transport ( po rozłożeniu na ilość osób ). Przewodnik nie jest niezbędny, ale jeżeli byście chcieli go mieć to byłby to dodatkowy koszt 20F$ za grupę. O naszym trekkingu możecie przeczytać tutaj? Lavena Coastal Walk.

Trekking do wodospadów Tavoro ( Taveuni )

Kolejną atrakcją na Taveuni dla miłośników przyrody jest trekking prowadzący do trzech wodospadów ukrytych w gęstwinie. Okoliczna przyroda zachwyca, a widok z punku widokowego przyprawia o zawrót głowy?. Cena za zorganizowaną wycieczkę z naszego resortu to 90 dolarów. W opcji „zrób to sam” wyszło nas ponownie o połowę mniej. Sam wstęp na szlak to 30 dolarów fidżijskich. Więcej na temat wodospadów Tavoro znajdziecie tutaj? Tavoro Falls.

Przykładowe ceny jedzenia?

Ceny jedzenia na Fidżi są zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Koszt artykułów spożywczych różni się bardzo w zależności czy są to produkty lokalne czy importowane. Te drugie potrafią kosztować nawet trzy razy więcej niż te wytwarzane na miejscu. Poniżej przedstawiamy listę przykładowych produktów i ich cen w sklepach i marketach:

 • chleb biały ( 500g) – 0.75 F$
 • chleb pełnoziarnisty – 2.50-3.50 F$
 • mleko ( 1 litr ) – 2.96 F$
 • jajka ( 12 sztuk ) – 5.38 F$
 • ryż biały ( 1 kg ) – 1.82 F$
 • lokalny ser ( 1 kg ) – 12 F$
 • piersi z kurczaka ( 1 kg ) – 12 F$
 • grillowany kurczak – 20 F$
 • ziemniaki ( 1 kg ) – 2.62 F$
 • banany ( 1 kg ) – 3 F$
 • kawa ( 1 kg ) – 50 F$
 • woda ( 1.5 l ) – 2.40 F$
 • piwo Fiji Gold & Fiji Bitter – 3 F$
 • piwo Vonu ( 330 ml ) – 5 F$
 • papierosy ( 20 sztuk ) –  10-12 F$

Źródło: www.fijihigh.com

Najtaniej na mieście zjecie w lokalnych knajpkach z chińszczyzną i hinduskim jedzeniem. Kurczak curry z ryżem plus jakiś bezalkoholowy napój to wydatek rzędu 10 F$. W turystycznych miejscach takich jak Port Denarau ( Viti Levu ) dodajcie do tej kwoty około 20-30 F$ więcej. Średni zestaw w McDonalds kosztuje około 15 F$. W knajpkach przynależących do hosteli w pobliżu Nadi za danie główne płaciliśmy około 15-18 F$.  W prywatnych resortach na małych wyspach ceny są o niebo wyższe. I tak np. za śniadanie w Sheratonie na wyspie Tokoriki trzeba było zapłacić około 55 F$. Dania serwowane na obiad czy kolacje to wydatek rzędu 80-100 F$, a za kolacje w formie buffetu płaciliśmy około 120 F$ od osoby. Cena ta nie wliczała picia. Cena lokalnego piwa w knajpce na głównej wyspie to jakieś 5 F$, natomiast na wyspie resortowej 15 $F.

Wiza?

Obywatele Polski są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobytach w celach turystycznych do 4 miesięcy. Przy wjeździe należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuowania podróży, a paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.

Waluta?

Obowiązującą walutą na Fidżi jest dolar Fidżi (F$), który dzieli się na 100 centów. 1 F$ = 1.71 zł na dzień dzisiejszy ( 01.05.2018 ). W hotelach, resortach i biurach wycieczkowych można płacić kartą kredytową. Pobierana jest prowizja za płatność w wysokości 3%.

Źródło: www.fijisun.com.fj

Język urzędowy??

Językami urzędowymi na Fidżi są język fidżi oraz angielski. Powszechnie używany jest również hindi, gdyż wyspy zamieszkiwane są przez sporą część ludności pochodzącej z Indii. Angielski jest bardzo powszechnie używany zarówno w szkołach, agencjach rządowych, sądach, w wymianach handlowych i sprawach biznesowych. Niemalże każdy dość dobrze porozumiewa się tu po angielsku, więc dogadanie się w tym języku nie stanowi problemu.

Kiedy jechać?

Fidżi jest krajem leżącym w strefie klimatu równikowego, a średnia roczna temperatura to 27 °C. Tutejszym latem ( styczeń, luty ) temperatury są wyższe, natomiast zimą ( lipiec, sierpień ) nieco niższe. Opady deszczu na Fidżi są dość wysokie. Średnia roczna wartość to 2000 mm. Na większości obszarów nie ma wyraźnej pory suchej, występują jedynie okres z mniejszą ilością opadów. Najsuchszymi miesiącami są lipiec i sierpień, natomiast w lutym i marcu wyspy mogą nawiedzić tropikalne cyklony. Znacznie więcej opadów występuje zazwyczaj w południowo-wschodniej części kraju, natomiast w północno-zachodniej nawet o połowę mniej. Takie wyspy jak Taveuni są zdecydowanie bardziej deszczowe, jednak dzięki temu wyspę porasta niesamowita zieleń. Natomiast na wyspach Yasawa, gdzie przez kilka miesięcy w roku występuje pora sucha, flora jest zupełnie inna. Wyspy porośnięte są suchą sawanną trawiastą. Na Taveuni natomiast przeważają bujne, tropikalne lasy. Krótko podsumowując, przyjemniejsza i bardziej słoneczna pogoda występuje na Fidżi naszym latem, natomiast w miesiącach naszej zimny możecie spodziewać się tam więcej deszczu i wyższych temperatur.

Szczepienia?

Przed wyjazdem na Fidżi nie ma obowiązku szczepienia się. Ryzyko zakażenia malarią nie występuje. W miesiącach letnich ( listopad – kwiecień ) istnieje ryzyko zarażenia się dengą poprzez ukąszenie komara. Warto więc zabrać ze sobą dobre repelenty na komary. Ministerstwo zdrowia zaleca wykonanie podstawowych szczepień przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, polio, błonicy i tężcowi.