Gam, zaraz po „Czterech Królach” ( Waigeo, Salawati, Misool, Batanta ) jest jedną z największych wysp archipelagu Raja Ampat. Bardzo górzysta i niemal cała porośnięta gęstą, tropikalną dżunglą. Podzielona na wschodnią i zachodnią część, o zawiłej lini brzegowej, ostrych wapiennych wzgórzach i porozrzucanych po morzu maleńkich wysepkach krasowych, które zapewniają spektakularne widoki.

Gam to idealne miejsce dla każdego miłośnika przyrody. Jest piękna i niezwykła. Właściwie nie powinnam mówić o całej wyspie, bo widziałam zaledwie jej skrawek, ale już ten niewielki obszar oczarował mnie totalnie i pozwolił przypuszczać, że wyspa może być niezwykle ciekawa. Zatrzymaliśmy się w jednym z homestayi zlokalizowanym przy plaży na południowo-wschodnim wybrzeżu. Wszędzie słychać było świergot ptaków, a na plaży przy konarach drzew latały piękne motyle. Co ciekawe, w ogóle się nas nie bały, co wydawało nam się naprawdę niezwykłe.

Gam to idealne miejsce szczególnie dla miłośników dzikiej przyrody i trekkingów po lesie. Całą, dość górzystą wyspę, porasta bardzo gęsta dżungla zamieszkiwana przez wiele rodzajów ptaków, w tym rzadko spotykane rajskie ptaki czy kakadu palmowe. Lasy zamieszkiwane są też przez stada nietoperzy oraz kuskusy niedźwiedzie.

Źródło; rajaampatbiodiversity.com
Źródło; rajaampatbiodiversity.com

Wody oblewające południowe wybrzeże wyspy skrywają natomiast przepiękne rafy koralowe oraz ogrom morskich stworzeń. Nawet snorkeling tuż niedaleko plaży może dostarczyć sporo wrażeń.

Gam zamieszkiwana jest przez lokalnych ludzi, którzy osiedlili się w pięciu niewielkich wioskach zlokalizowanych wzdłuż wybrzeża. Nie ma tu dróg, a w malutkich, przydomowych sklepikach można kupić jedynie podstawowe produkty.

Jedna z córek właściciela Yenanas Paradise Homestay

Jak dostać się na wyspę Gam

Aby dotrzeć a wyspę Gam należy najpierw przypłynąć promem z Sorong do głównego portu w Waisai na wyspie Waigeo. Podróż trwa około 2 godziny. Wszystkie homestay’ie i resorty organizują swoim gościom transfer na wyspę. Koszty są różne i zależą głównie od lokalizacji danego zakwaterowania. My płaciliśmy 500 tyś rupii za łódkę w jedną stronę z Waisai do Yenanas Paradise na południowo wschodnim wybrzeży wyspy, a podróż trwała około 30 minut.

Gdzie nocować na wyspie Gam

Noclegi na wyspie Gam, a właściwie na całym archipelagu Raja Ampat, możemy podzielić na dwa rodzaje: resort i homestay. Resorty są bardzo drogie i jest ich niewiele. Homestay’e są dużo tańsze, ale oferują bardzo skromne, wręcz spartańskie warunki. Jest ich za to całkiem sporo.

Resorty na wyspie Gam to:

  • Raja4Divers ( na prywatnej wyspie )
  • Raja Ampat Biodiversity Resort
  • Papua Explorers Dive Resort
  • Raja Ampat Deborai Eco Resort ( na prywatnej wyspie )

Homestay to dużo bardziej popularna opcja. Koszt pobytu to około 350-450 tyś rupii za noc za osobę łącznie z wyżywieniem. Na wyspie Gam jest ich przynajmniej 25. Listę miejsc wraz z opisami i zdjęciami znajdziecie TUTAJ

My spaliśmy w Monkairi Homestay, który ( jak się okazało ) w czasie naszego pobytu prowadzony był przez właścicieli sąsiedniego Yenanas Paradise. Oba znajdują się na przepięknej plaży, przy którym zlokalizowany jest również resort Raja Ampat Biodiversity.

Miejsce absolutnie rajskie, jednak chatka jaka nam się trafiła stara i wręcz upiorna? Do tego stopnia, że przyszło nam na myśl, aby noc spędzić na plaży. Jednak odgłosy dochodzące z dżungli po zmroku szybko przekonały nas, że nie jest to zbyt dobry pomysł? Ogromym plusem tego miejsca byli bardzo mili ludzie. Rodzina prowadząca Yenanas Paradise była bardzo przyjazna, mimo że praktycznie nikt oprócz Mr. Karela, głowy rodziny, nie mówił tutaj po angielsku ( a i on nie najlepiej?).

Warto wiedzieć, że tak naprawdę niewiele mieszkańców wysp Raja Ampat mówi po angielsku, więc przed wyjazdem warto nauczyć się choć kilku zwrotów w języku bahasa.

Co można robić na wyspie Gam

? Nurkowanie i snorkeling?

Rafy koralowe w pobliżu wyspy są piękne, żywe i bardzo kolorowe. Całkiem sporo zobaczyć można już kilka metrów od brzegu. Jeżeli zamierzacie nurkować to warto wybrać resort/homestay, który posiada własne centrum nurkowe. Na Gam spotkać można rekiny epoletowe ( walking sharks ), które podobno wieczorami wychodzą na plażę.

Źródło: plongeurbaroudeur.com

Kolejnym niesamowitym morskim „stworem”, którego spotkać można u wybrzeży wyspy Gam jest Diugoń Przybrzeżny ( ang. Dugong ), który dorasta nawet do 3 metrów długości i osiąga wagę 400 kg.

Źródło: uwphotographyguide.com

My niestety nie mieliśmy na tyle szczęścia, aby je zobaczyć. Na snorkeling możemy polecić Wam maleńką wysepkę o nazwie Friwin. Prądy potrafią być tu dość silne, ale widoki pod wodą naprawdę fajne.

? Trekking po dżungli i obserwacja rajskich ptaków

Górzysta Gam porośnięta jest bardzo gęstą, tropikalną dżunglą zamieszkiwaną przez wiele rodzajów ptaków, w tym rzadko spotykane rajskie ptaki, kakadu palmowe oraz ptaki nazywane przez lokalnych Maleo, które budują swoje gniazda na ziemi. W lasach spotkać też można stada nietoperzy oraz kuskusy niedźwiedzie. Podobno nie powinno się zapuszczać w dżunglę zbyt daleko samemu, bo szlaki są dość trudne i można się zgubić. Najbardziej znanym miejscem na poszukiwanie rajskich ptaków jest okolica wioski Sawinggrai, jednak przy odrobinie szczęścia, można je spotkać także w innych miejscach, a właściciele wielu homestay’i organizują w ich poszukiwaniu trekkingi.

Źródło: elalephcruising.com

My nieco zaryzykowaliśmy i wraz z nowo poznaną parą Niemców sami wybraliśmy się na poszukiwanie rajskich ptaków. Żeby było śmieszniej, szlak prowadzący w głąb dżungli rozpoczynał się zaraz za naszych wychodkiem? i prowadził na wzgórze, na którym znajdował się punkt obserwacyjny… tzn mała ławeczka, na której można było przysiąść i szukać wzrokiem kolorowych ptaków siedzących wysoko na koronach drzew. Udało nam się wypatrzyć dwa osobniki, ale były na tyle daleko, że bez odpowiedniego obiektywu niestety nie było szans, aby zrobić im zdjęcie. Sam szlak nie był zbyt wymagający, jedynie w jednym miejscu nieco zwątpiliśmy, kiedy ścieżka nagle się urwała i nie za bardzo wiedzieliśmy dokąd dalej iść. Na dłuższe trekkingi zaleca się jednak, aby skorzystać z pomocy lokalnego przewodnika.

? Rejs po Kabui Bay

Kabui Bay leży na wschód od Gam i oddziela wyspę od sąsiedniej Waigeo. Południowe części zatoki mają białe piaszczyste plaże i czyste wody, podczas gdy północne części porastają lasy namorzynowe. Obszar charakteryzują porozrzucane na morzu skaliste wysepki oraz ukryte laguny, które tworzą niesamowicie zjawiskowy krajobraz.

W północno-wschodniej części zatoki, nieopodal wioski Wideyai znajduje się punkt widokowi, z którego można podziwiać wspaniałe widoki. Lasy otaczające Kabui Bay pełne są ptaków, jaskiń nietoperzy i starożytnych miejsc pochówku. Znajduje się tu także jedno z bardzo znanych miejsc nurkowych o nazwie Kabui Passage. To wąska cieśnina oddzielająca północną część Gam od Waigeo. Warto dodać, że pod koniec 2018 roku pojawił się tu agresywny krokodyl morski przez co zakazano tutaj nurkować. Niestety nie wiemy jak sytuacja wygląda na dzień dzisiejszy. Prawdopodobnie wszystkie homestay’ie na wyspie Gam oferują jednodniowe wycieczki po Kabui Bay. My niestety nie skorzystaliśmy z uwagi na wysoką cenę i brak towarzyszy do podzielenia kosztów.

? Odwiedzić lokalną wioskę

Na wyspie Gam znajduje się pięć małych wiosek, z czego cztery na południowym wybrzeżu. Dwie najbardziej znane to Sawinggrai i Kapisawar, w okolicy których znajduje się kilka homestay’i. Można tu przyjrzeć się jak żyją lokalni ludzie, posiedzieć na jednym z pomostów, spędzić czas na plaży i posnurkować na pięknej rafie znajdującej się blisko brzegu. Pomiędzy wioskami prowadzi betonowa ścieżka.

? Poleniuchować na rajskiej plaży

Gam poszczycić się może wieloma naprawdę pięknymi plażami o białym miękkim piasku i gąszczu kokosowych palm tuż przy wodzie. Można tu bez problemu znaleźć rajski zakątek tylko dla siebie?