Malediwy to marzenie wielu entuzjastów tropikalnych klimatów. Kojarzą się z malutkimi, tropikalnymi wysepkami, rajskimi plażami, błękitnym morzem, słońcem, relaksem, wypoczynkiem i luksusem. Niektórzy myślą, że kierunek ten przeznaczony jest tylko dla bogaczy. Może kiedyś rzeczywiście tak było. Kiedy to pobyt w tym pięknym wyspiarskim kraju możliwy był jedynie w drogich, luksusowych resortach zlokalizowanych na prywatnych wyspach. W 2009 roku wszystko się zmieniło. Rząd Malediwów dał pozwolenie ( ponowne ) mieszkańcom swojego kraju na prowadzenie niewielkich hoteli na lokalnych wyspach. Była to ogromna zmiana zarówno dla mieszkańców kraju oraz tych, którzy marzyli o tym, aby odwiedzić ten rajski zakątek za zdecydowanie mniejsze pieniądze. W przeciągu pięciu lat na malutkich wysepkach rozsianych po Oceanie Indyjskim pojawiło się ponad 300 guesthouse’ów, w których nocleg był możliwy za dużo mniejsze pieniądze niż pobyt w resorcie. Malediwy stały się osiągalne nie tylko dla zamożnych wczasowiczów.

Często pytacie nas ile takie wakacje na Malediwach kosztują? Kochani…. to pytanie zawsze sprawia nam wiele trudności… bo po prostu nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Cena zależy od nas samych, naszych oczekiwań, terminu w którym chcemy się tam wybrać czy chociażby tego jak chcemy spędzić tam czas. Zamiast podawać Wam kwotę jaką zapłaciliśmy za nasz pobyt, (która i tak za wiele Wam nie powie, a może tylko namieszać w głowie), chciałabym przedstawić Wam trzy najpopularniejsze opcje zorganizowania pobytu na Malediwach, abyście sami mogli oszacować koszty i dostosować wyjazd do Waszego budżetu. Przedstawię Wam więc trzy warianty uzależnione od wysokości Waszego budżetu. Zanim do tego przejdę warto wyjaśnić po krótce pojęcie wyspy lokalnej i resortowej, aby wszyscy wiedzieli o czym dokładnie mowa w dalszej części postu.

Wyspa lokalna to po prostu taka wysepka, na której na codzień żyją lokalni ludzie. Toczy się tam normalne życie mieszkańców. Na takich wyspach znajdziecie od jednego do nawet kilkudziesięciu guesthouse’ów. Są to zazwyczaj mniej więcej 3* mniejsze hoteliki oferujące standardowe pokoje i posiadające zazwyczaj niewielką restaurację/stołówkę, gdzie przygotowywane są dla gości posiłki.

Lokalna wyspa o nazwie Fulidhoo

Wyspy resortowe natomiast to prywatne wysepki należące do resortów ( zwykle 4-5*), gdzie wstęp możliwy jest jedynie po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji lub (w przypadku niektórych resortów) wykupienia jednodniowej wycieczki (bez noclegu). W przypadku takich miejsc, jedna wyspa = jeden resort. Koszt pobytu na wyspie resortowej jest zwykle o wiele wyższy niż na wyspie lokalnej, a ceny jedzenia i atrakcji są bardziej wygórowane 😉

Fihalhohi Island Resort

Przejdźmy więc do sedna sprawy. Poniżej przedstawim Wam trzy opcje, jak można zaplanować pobyt na Malediwach w zależności od zasobności portfela 🙂

Opcja budżetowa?

Opcja najbardziej budżetowa zakłada noclegi wyłącznie na wyspie lokalnej. Jednej lub kilku. Ceny rozpoczynają się już od 40$ za pokój dwuosobowy ze śniadaniem na najbardziej popularnych wyspach ( np. Maafushi) w sezonie deszczowym. Ceny noclegu zależą od popularności wyspy, standardu hotelu, opcji wyżywienia czy też sezonu. Na wyspach z mniejszą ilością miejsc noclegowych ceny będą nieco wyższe. My wybraliśmy speedboat’em oddaloną ok 45 min. od Male, lokalną wyspę Fulidhoo.

Fulidhoo

O ile dobrze mi wiadomo, na wyspie znajduje się 12 guesthouse’ów i widać, że trwają prace nad budową kolejnych. Nocowaliśmy w ca łkiem fajnym hoteliku zaraz przy głównej plaży o nazwie Kinan Retreat. Za pokój dwuosobowy z widokiem na morze w sezonie suchym (początek marca) płaciliśmy 103$. W cenie wliczone było śniadanie i kolacja.

Kinan Retreat na wyspie Fulidhoo
Źródło: kinanhotels.com

Omówmy teraz nieco kwestię transportu na wybraną wyspę oraz przemieszczania się pomiędzy wyspami. Są dwie opcje podróży na wyspy lokalne: speedboat oraz prom lokalny. Jeżeli macie czas i chcielibyście jak najbardziej zminimalizować koszty, wybieżcie lokalny prom zamiast speedboat’a. Podróż co prawda potrwa znacznie dłużej, ale zaoszczędzicie w ten sposób kilkadziesiąt $. Dla porównania, koszt dostania się z lotniska na lokalną wyspę Fulidhoo motorówką to 40$/osoba/strona, natomiast koszt transportu lokalną, wolniejszą łodzią to jedyne 3.5 $. Zamiast jednak godzinki, spędzicie na łodzi około 3-4 godzin. W przypadku lokalnych tanich łodzi warto wiedzieć, że nie kursują one codziennie na wszystkie wyspy. Speedboat zwykle pływa codziennie lub nawet kilka razy dziennie (w zależności od lokalizacji wyspy) za wyjątkiem piątku. Jeżeli zdecydujecie się na pobyt na kilku wysepkach bardzo istotną sprawą będzie ich położenie względem siebie. Aby transport pomiędzy nimi był możliwy i jak najtańszy musicie wybrać wysepki znajdujące się w miarę blisko siebie, w obrębie tego samego atolu.

Źródło: divezone.net

Zanim więc zarezerwujecie nocleg na wyspie/wyspach sprawdźcie najpierw ceny i rozkład kursowania łodzi, i czy istnieje możliwość przemieszczenia się pomiędzy tymi wyspami bez konieczności wracania na Male. Siatkę połączeń, ceny oraz rozkład możecie sprawdzić tutaj? ATOLL TRANSFER Ja jednak osobiście polecam Wam kontakt z wybranym guesthousem i zaczerpnięcie informacji odnośnie transportu od lokalnych z pierwszej ręki. Pracownicy guesthouse zwykle sami zatroszczą się o Wasz transport i napewno w przypadku speed boat’a zakupią dla Was bilety, za które rozliczyć się możecie dopiero na miejscu.

Co do wyżywienia… hotele często oferują różne pakiety. Możecie zdecydować się na nocleg tylko ze śniadaniem, opcję HB (czyli śniadanie + kolacja) lub trzy posiłki w cenie. My podczas pobytu na wyspie lokalnej zdecydowaliśmy się na opcję HB z uwagi na to, że planowaliśmy robić wycieczki, więc nie chcieliśmy się ograniczać czasem lunchu. Na obiad lub jakąś przekąskę w ciągu dnia chodziliśmy do lokalnej restauracji. Ceny jak na wyspę lokalną powiedziałabym, że dość wysokie. Jednak spowodowane było to pewnie tym, że na Fulidhoo jest tylko jedna taka restauracja. Na bardziej popularnych wyspach, gdzie znajduje się więcej guesthousów (np. Maafushi) i restauracji podejrzewam, że ceny za jedzenie będą niższe. Poniżej cennik z restauracji na Fulidhoo?

Ceny wycieczek i atrakcji są różne i zależą głównie od miejsca w jakie chcemy się wybrać, jego oddalenia, ilości uczestników wycieczki, konkurencji na wyspie itd. Tak dla ogólnego rozeznania podrzucam Wam cennik wycieczek z Kinan Retreat w którym nocowaliśmy na Fulidhoo.

Cennik wycieczek z Kinan Retreat na Fulidhoo

Na bardziej popularnych wyspach lokalnych, gdzie przypływa więcej turystów, a konkurencja jest większa, ceny mogą być nieco niższe niż te, które widzicie w cenniku powyżej. Nurkowanie na Malediwach niestety jest dość drogie nawet z centrum nurkowego na wyspie lokalnej. Koszt jednego zejścia z łodzi (wraz ze sprzętem) to około 70$ (cena z Fulidhoo Dive).

Opcja najbardziej budżetowa zakłada co prawda pobyt wyłącznie na wyspach lokalnych, nie mniej jednak nie oznacza to, że nie będziecie mieli możliwości zobaczenia tych pocztówkowych, rajskich Malediwów jakie zwykle widujecie na folderach biur podróży. Niektóre resorty pozwalają na dzienne wizyty turystów bez konieczności wykupowania noclegu. Wiele guesthouse’ów oferuje takie wycieczki, które polegają na tym, że płyniecie sobie na taką wyspę resortową na kilka godzin. Możecie wtedy zwiedzić resort, skorzystać z basenu i innych udogodnień, zjeść coś w restauracji, napić się drinka, poleniuchować na plaży i porobić fajne foty 🙂

Fihalhohi Island Resort

Od siebie tylko dodam, że jeśli chodzi o wyspę lokalną należy się dobrze zastanowić i rozeznać w temacie. Jeżeli będziecie traktować ją wyłącznie jako baza wypadowa i nie oczekujecie zbyt wiele, to wybór nie będzie trudny. W niedalekiej odległości od Male (stolicy Malediwów) znajduje się conajmniej kilka takich wysepek. Jeżeli jednak oczekujecie rajskich plaż i pięknych widoków na wyciągnięcie ręki, to warto wybierać takie wysepki, które nie są jeszcze za bardzo zabudowane. Takie, na których infrastruktura turystyczna się jeszcze tak mocno nie rozwinęła. Zwykle takie wysepy znajdują się nieco dalej od Male. Im bardziej zabudowana wyspa, im więcej na niej hoteli, tym bardziej traci na swoim uroku. Warto więc dobrze się zastanowić przez przyjazdem, aby nie być zawiedzionym. Dokładniej na ten temat będziemy jednak pisać w odrębnym poście.

Szacowany koszt tygodniowego pobytu na wyspie lokalnej

Bazując na naszym wyborze zakwaterowania w Kinan Retreat na wyspie lokalnej Fulidhoo, za tygodniowy pobyt ( 7 nocy) uwzględniający transfer promem publicznym i trzy posiłki w cenie musicie liczyć się z kosztem około 805 $ za dwie osoby w wysokim sezonie. Jeśli zdecydujecie się na transfer speedboat’em to musicie doliczyć +146$ (73$ za osobę)

Opcja pośrednia – czyli połączenie pobytu na wyspie lokalnej i resortowej

Jest to połączenie opcji budżetowej z odrobiną luksusu? Jeżeli nie chcecie wydać fortuny na wakacje na Malediwach, a jednodniowa wycieczka do resortu Was nie satysfakcjonuje i jednak chcielibyście doświadczyć nieco więcej luksusu, to polecam Wam podzielenie pobytu pomiędzy wyspą lokalną, a resortową. Czy to pół na pół, czy w innej konfiguracji. To już zależy od Was i Waszego budżetu 🙂 My właśnie zdecydowaliśmy się na taką opcję i jesteśmy bardzo zadowoleni. Spędziliśmy pierwsze trzy noce na lokalnej wyspie Fulidhoo, a potem przenieśliśmy się na kolejne trzy na wyspę resortową – Fihalhohi Island Resort. Dużym plusem takiej opcji jest możliwość zobaczenia Malediwów zarówno od strony lokalnej (czyli tej bardziej zwykłej, nie zawsze idealnej, na której żyją jej mieszkańcy) oraz tej bardziej luksusowej, wręcz idealnej jaką znamy z reklam i folderów biur podróży.

Ważną kwestią przy połączeniu wyspy lokalnej i resortowej jest położenie ich względem siebie. Transfery na wyspy resortowe potrafią być bardzo kosztowne, a te bardziej oddalone od Male wymagają często skorzystania z hydroplanu, którym przelot kosztuje często setki dolarów? Jeżeli więc nie chcecie wydać fortuny na same transfery między wyspami, zanim zabukujecie nocleg zorientujcie się w jaki sposób można się tam dostać i ile to kosztuje, oraz czy istnieje możliwość transportu pomiędzy tymi dwoma wyspami. Jest to bardzo ważne, bo musicie wiedzieć, że niektóre resorty nie pozwalają na samodzielny transport i wymagają skorzystania tylko z ich motorówek czy hydroplanów. Jeżeli więc nie chcecie wydać majątku i tracić czas na niepotrzebne cofanie się na Male, wybierzcie tak, aby obie wyspy (zarówno lokalna jak i resortowa) znajdowały się w miarę blisko siebie. Bardzo istotne będzie też to, aby guesthouse na wyspie lokalnej zorganizował Wam dalszy transport do resortu, jeśli ten się na to godzi. Najlepiej ustalcie te kwestie wcześniej, zanim cokolwiek zarezerwujecie, aby wszystko było jasne. My płaciliśmy 100$ za transfer (który trwał nie więcej niż 30 minut) z Fulidhoo (wyspa lokalna) do Fihalhohi Island Resort.

Szacowany koszt pobytu na wyspie lokalnej i resortowej

Bazując w dalszym ciągu na naszych wyborach, czyli Kinan na Fulidhoo + Fihalhohi Island Resort, za tygodniowy pobyt (7 nocy) na wyspie lokalnej i resortowej w wysokim sezonie wyniesie około:

4 noce w Kinan Retreat (Fulidhoo) w opcji full board (3 posiłki) 452$ 

3 noce w Fihalhohi Island Resort w opcji HB (śniadanie + kolacja) w najtańszym pokoju 835$

Transfer: Male – Fulidhoo (speedboat) 80$

Transfer: Fulidhoo – Fihalhohi Island Retreat 100$

Transfer: Fihalhohi – Lotnisko 150$

Całkowity koszt: 1617$ za dwie osoby

Wskazówka: Jeśli chcecie nieco zaoszczędzić na transferze, to zamiast speedboat’a na Fulidhoo możecie wybrać lokalny prom obniżając całkowity koszt o 73$.


Opcja luksusowa?

Jeżeli marzą Wam się te bardziej luksusowe, pocztówkowe Malediwy, z kolorowym drinkiem w ręku i uroczymi domkami na wodzie, to pobyt na wyspie resortowej spełni Wasze oczekiwania. Choć i tutaj pewnie można trafić lepiej lub gorzej, a resort resortowi nie równy.

Fihalhohi Island Resort

W zależności od budżetu i czasu, możecie zdecydować się na pobyt w jednym resorcie lub kilku różnych. Wybór jest przeogromny, a wachlarz cen bardzo szeroki. Od nawet 500-600 zł za najniższy pokój ze śniadaniem w tańszym resorcie w porze deszczowej, po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za noc, za najbardziej luksusowe wille na wodzie z własnymi basenami w opcji all inclusive. Rozpiętość cenowa jest przeogromna. Koszty jedzenia są również bardzo zróżnicowane i zależą głównie od standardu/marki hotelu. Warto zastanowić się nad wykupieniem opcji full board lub all inclusive upewniając się dokładnie co one zawierają, bo ceny w niektórych resortach są bardzo wygórowane. W resorcie który wybraliśmy (Fihalhohi Island Resort) ceny jak na resort były całkiem przystępne. I tak np. burger z frytkami kosztował 6$, pizza od 9$, duża woda mineralna 4$, piwo 5.5$, koktajle od 10$. Należy jednak pamiętać, że do wszystkich cen doliczany jest service charge (12%) oraz podatek (10%).

Szacowany koszt pobytu na wyspie resortowej Fihalhohi Island Resort

7 nocy w opcji HB (śniadanie + kolacja), pokój standardowy – 1900$

Transfer powrotny – 300$

Całkowity koszt: 2200$ za dwie osoby

Wskazówka: Za Upgrade do domku na wodzie dopłacaliśmy 120$ za noc. Wychodziło to korzystniej niż rezerwacja z wyprzedzeniem, lecz trzeba się liczyć z brakiem dostępności.

Koszt przelotu na Malediwy✈️

Ciężko nam przewidzieć ceny lotów, ale szacowany koszt przelotu z Polski lub sąsiednich krajów na Male (z jedną przesiadką) w wysokim sezonie (nie licząc okresu Świąteczno-Noworocznego) to według nas około 2000-2600 zł. Oczywiście mogą zdarzyć się lepsze promocje 🙂

Jak więc sami widzicie, pobyt na Malediwach można zorganizować conajmniej na kilka sposobów w zależności od Waszych oczekiwań oraz wysokości budżetu. Na szczęście nie trzeba być milionerem, aby na własne oczy zobaczyć tej raj i spędzić niezapomniane wakacje 🙂 Jeżeli jednak budżet Wam na to pozwoli, to na Malediwach możecie spędzić cudownie czas w jednym z najpiękniejszych i najbardziej luksusowych resortów na ziemi.