Miasteczko Grindelwald od lat przyciąga rzesze turystów zarówno latem jak i zimą. Spragnionym szaleństw na śniegu zapewnia wspaniałe stoki narciarskie, a miłośnikom wspinaczek górskich i pieszych wędrówek gwarantuje kilometry przepięknych tras o różnym poziomie trudności. Grindelwald zachwyca spektakularnymi widokami. Po jednej stronie sielska, usłana drewnianymi domkami dolina, a po drugiej sięgające chmur, pokryte białym puchem i lodowcem imponujące szczyty.

Grindelwald leży w jednym z najpiękniejszych rejonów Szwajcarii, w górzystej części Oberlandu Berneńskiego. Cieszące się ogromną popularnością miasteczko leży u stóp północnej ściany wznoszącego się na niemal 4 tyś metrów Eigeru. Jednego z najtrudniejszych i najbardziej znanych szczytów w historii alpinizmu ekstremalnego.

Wiele prób zdobycia północnej ściany o wysokości 1800 m zakończyło się tragicznie. Eiger pierwszy raz został zdobyty w 1858 roku, a jego północna, budząca postrach ściana dopiero 80 lat później. 

Dzięki niesamowitym widokom otaczającym Grindelwald, miasteczko zaczęło przyciągać pierwszych gości już od XVIII wieku. Malownicza górska kotlina otoczona jest jednymi z najwyższych szczytów tego rejonu z Wetterhorn, Monch i Jungfrau na czele. 

W położonym na wysokości 1034 m n.p.m. niezwykle urokliwym miasteczku nie ma płaskich dróg. Tu zawsze idzie się albo z górki, albo pod górę.

Mieszkańcy Grindelwald muszą być zatem w niezłej formie. Kiedy my z wywieszonym językiem wchodziliśmy stromą dróżką na pobliskie wzgórze, mijaliśmy starszą babinkę, która bez ociągania się całkiem dziarsko wchodziła na górę?. 

Grindelwald jest niesamowicie urokliwe. Gdziekolwiek się człowiek nie obejrzy rozpościerają się malownicze polanki, na których pasą się zabawne kozy.

Majestatyczne góry sięgają chmur, a ich wielkość aż ciężko ogarnąć wzrokiem. Wystarczy wejść nieco wyżej, na rozpościerającą się tuż powyżej głównej drogi polankę, aby stanąć jak osłupiały i nie móc wyjść z zachwytu. 

Miasteczko jest bardzo popularne i przyciąga wielu turystów z różnych zakątków świata.  Znajduje się tu sporo fajnych, klimatycznych restauracji i knajpek oraz całe mnóstwo urokliwych, drewnianych chat z pokojami na wynajem (zwanych Chalet), typowych dla alpejskiego regionu.

Wszystkie bardzo zadbane, ozdobione czerwono-białymi szwajcarskimi flagami i całym mnóstwem wielobarwnych kwiatów zdobiących okiennice. 

Grindelwald to nie tylko niezwykle malowniczo położona turystyczna miejscowość. To też świetna baza wypadowa na wiele szlaków gwarantujących spektakularne widoki.

Jedną z nich jest ponad 11 km trasa do położonej na wysokości 2061 m n.p.m. przełęczy Kleine Scheidegg, skąd rozpościerają się fenomenalne widoki na Wetterhorn, Eiger, Monch, Jungfrau i Gspaltenhorn. W oddali wysoko na ośnieżonym szczycie dostrzec można Jungfraujoch (Top od Europe), najwyżej(bo aż na 3454 metrach) położoną stację kolejową w Europie.  Wjazd tutaj (jak niemal wszystko w Szwajcarii) nie należy do najtańszych, ale z pewnością dostarcza moc wrażeń i niezapomnianych widoków. Przyjemnym i znacznie krótszym szlakiem rozpoczynającym się w Grindelwald jest 5.8 kilometrowa trasa biegnąca przez malownicze polanki do First, gdzie znajduje się jedna z najpopularniejszych atrakcji tego regionu – First Cliff Walk. Metalowy wiszący most zbudowany wzdłuż klifu na wysokości 2168 m zapewnia zarówno wspaniałe widoki, jak i nieco adrenaliny. Na jego końcu znajduje się wysunięta na 45 m w przepaść platforma widokowa.

Malowniczych tras trekkingowych w okolicy Grindelwald jest całkiem sporo. Warto zainstalować sobie w telefonie aplikacje All Trails, która pokaże Wam wszystkie dostępne trasy wraz z opisem, mapką i opiniami oraz zdjęciami od użytkowników z wybranego przez Was regionu. 

Ci, którzy niekoniecznie chcą pokonywać takie trasy piechotą mogą skorzystać z przejazdów kolejką linową, podziwiając po drodze widoki z przeszklonej gondoli.

W Grindelwald znajduje się także stacja kolejowa Grindelwald Grund Station, skąd można się wybrać na przykład do wspomnianego już wcześniej Kleine Scheidegg lub położonego pomiędzy jeziorami Thun i Brienz miasteczka Interlaken. Przy stacji kolejowej znajduje się duży parking, na którym za opłatą można zostawić samochód. Są też toalety, kiosk z jedzeniem i kilka skrytek bagażowych. 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Gdzie nocować w Grindelwald?

Grindelwald oferuje szeroką bazę noclegową. Począwszy od ekskluzywnych hoteli ze strefą spa takich jak Belvedere Swiss Quality Hotel, po całe mnóstwo typowych klimatycznych, alpejskich pensjonatów (Chalets) rozsianych po malowniczym wzgórzu.

Ceny noclegów w sezonie letnim rozpoczynają się średnio od około 500 zł za najtańszy pokój dwuosobowy z własną lub współdzieloną łazienką. 

Tańszą alternatywą są kempingi, których w miasteczku znajdziecie kilka.

Źródło: google maps

Średni koszt pobytu dla jednej osoby z małym namiotem to około 25 franków ( 9 za osobę dorosłą + 4.5 podatek + 12 mały namiot). Samochód/Motor/Van dodatkowo płatny. Podłączenie do prądu również. 

Ciekawą opcją noclegu, która stanowić może wręcz swoistą atrakcję jest spania na sianie?. Taka opcja może być atrakcyjna szczególnie dla najmłodszych. Znaleźliśmy taką ofertę na AirBnB w cenie około 150 zł za osobę. Więc w sumie niemało, szczególnie przy naszej trójce. W cenie wliczone było śniadanie. 

Źródło: airbnb.com

My nocowaliśmy natomiast w hotelu Steinbock, położonym w centrum przy głównej ulicy. Jest to jeden z tańszych obiektów w Grindelwald. Za trzy osobowy pokój z łazienką i śniadaniem płaciliśmy około 600 zł. Oferta pochodziła od pośrednika Europe Mountains i była znacznie korzystniejsza w porównaniu z cennikiem umieszczonym na stronie hotelu. 

Jak się dostać do Grindelwald?

Najbardziej korzystną opcją zarówno dotarcia do Grindelwald, jak i poruszania się po Szwajcarii jest własny samochód. Jeżeli jednak nie macie możliwości przyjazdu tutaj własnym autem, ani wypożyczenia go na miejscu, to w takim razie wylądujecie na jednym z trzech lotnisk: w Genewie, Bazylei lub Zurychu. Najbliżej do Grindelwald leży lotnisko w Zurychu, jednak korzystając w przejazdów koleją czekają Was minimum dwie przesiadki. Pierwsza w Bernie, a druga w Interlaken. Łatwiejszy wydaje się więc być przejazd pociągiem z nieco bardziej oddalonej Bazylei. Pomiędzy nią, a Interlaken kursuje sporo bezpośrednich pociągów. A z Interlaken do Grindelwald jest już tylko nieco ponad pół godzinki kolejką. Bilety na pociąg (o ile to możliwe) lepiej kupować z większym wyprzedzeniem, jeśli chce się zaoszczędzić trochę pieniędzy. 

Parking?

Jeżeli planujecie dłuższy pobyt w Grindelwald i dojazd własnym/wypożyczonym samochodem, to warto sprawdzić zawczasu, czy Wasze miejsce noclegowe oferuje bezpłatne miejsce parkingowe. Jeśli nie, to samochód możecie zostawić np. na dużym parkingu przy stacji kolejowej lub nieopodal na parkingu o nazwie Eiger lub przy Centrum Sportowym. 

Gdzie zjeść?

W Grindelwald znajdziecie szeroki wachlarz restauracji i klimatycznych knajpek. Jedną z popularniejszych i prawdopodobnie najtańszych jest włoska pizzeria Da Salvi, w której wieczorami ciężko o wolny stolik.

Niestety ceny w restauracjach skuteczne nas zniechęciły do tego, aby w nich jadać. Za przystawkę lub zupę zapłacić trzeba około 13-15 CHF, a najtańsze danie obiadowe (np. spaghetti) kosztuje minimum 20 franków. Coś bardziej wyrafinowanego to już koszt 40, a nawet 50 franków. 

Będąc tutaj warto spróbować lokalnych smaków. Szwajcarskim klasykiem jest Fondue, potrawa przyrządzana z roztopionego sera i białego wina. Fondue jada się zazwyczaj w większym gronie. Podawane jest w większym garnku (zwanym caquelon) wraz z pieczywem, które nabija się na widelec i zanurza w gęstej masie. My mieliśmy okazję skosztować tego specjału jako przystawka, wraz z kieliszeczkiem białego wina i lokalnego bimberku?

Gdzie robić zakupy spożywcze?

W centrum Grindelwald znajduje się dość duży market spożywczo-przemysłowy Coop, w którym zaopatrzycie się we wszystko co niezbędne. Mniejszą alternatywą jest sklep sieci Migros, położony przy głównej ulicy, ale nieco wyżej. Do nieco tańszych marketów takich jak Lidl czy Aldi trzeba się już wybrać do Interlaken. Ceny nawet podstawowych produktów w Szwajcarii są dużo wyższe (nawet kilka razy) niż w Polsce czy Anglii. Jeżeli chcecie zaoszczędzić i do Szwajcarii będziecie jechać własnym autem, to radzę Wam zaopatrzyć się nieco już wcześniej, czy to w Polsce, czy to po drodze w sąsiadującym ze Szwajcarią kraju.

Grindelwald to miejsce cudowne samo w sobie. Choć bardzo turystyczne i przyciągające sporo turystów, absolutnie zawróciło mi w głowie? Do teraz, gdy zamknę oczy mam przed oczyma ten niesamowity widok na budzące respekt ośnieżone szczyty gór wyłaniające się spoza chmur i spowitą mgiełką soczyście zieloną dolinę?