Klimatyczne uliczki, tradycyjne drewniane domki i całe mnóstwo kwiatów zdobiących ogródki i okiennice. Sielski, spokojny klimat. Miejsce zarówno dla miłośników wody jak i gór.  Iseltwald… urocza wioska rybacka określana jako perełka jeziora Brienz, gdzie w mleczno- błękitnej, spokojnej tafli wody odbijają się okoliczne góry. Położona około 10 km na zachód od popularnego miasteczka Interkalen. 

Kiedyś do spokojnej tradycyjnej wsi dostać się można było jedynie poprzez jedną regionalną drogę lub promem. Mieszkańcy zajmowali się głównie rybołówstwem oraz hodowlą zwierząt na alpejskich łąkach. Od 1871 roku wioska powoli zaczęła przyciągać turystów, którzy przypływali tu na statkach parowych. Kiedy w 1988 r wybudowano autostradę A8, Iseltwald otrzymało swój własny węzeł komunikacyjny, przez co rozwinęła się w nim też turystyka. Dziś można tu bez problemu dojechać korzystając z komunikacji publicznej. 

Wioska Iseltwald na stałe zamieszkiwana jest przez około 440 ludzi (stan na koniec 2018 roku), z czego około 10% stanowią obcokrajowcy. 

Charakterystycznym wizerunkiem Iseltwald jest pochodzący z okresu średniowiecza zamek znajdujący się na malowniczym półwyspie. Kiedyś był on domem dla lordów z Matten. Dziś pełni rolę centrum rehabilitacji. 

To właśnie ten pocztówkowy widok oraz chęć wykąpania się w błękitnych wodach alpejskiego jeziora zachęcił nas do odwiedzenia Iseltwald . Jeśli chodzi o kąpiel w jeziorze, musieliśmy najpierw nieco poszukać odpowiedniego, bardziej ustronnego miejsca. Spacerując wzdłuż jeziora i podziwiając widoki minęliśmy kemping … i zeszliśmy na niewielka, bardziej zalesioną ścieżkę, która doprowadziła nas do niewielkiego pomostu, niedaleko którego znajdowała się drewniana wiata i palenisko.

Idealne miejsce, aby w tak piękny i ciepły dzień, dać susa do orzeźwiającej wody. Tak nam się tu spodobało, że wróciliśmy innego dnia pod wieczór na kąpiel o zachodzie słońca?

Choć Iselwald  to niewielka wioska, to można tu z powodzeniem spędzić miło cały dzień. 

Co można robić w Iseltwald:

? spacerować uroczymi uliczkami wioski oraz wzdłuż jeziora podziwiając widoki

?odbyć rejs statkiem po jeziorze Brienz

?wypożyczyć kajak, SUP, lub motorówkę i samemu zwiedzać okolicę

?zrobić pamiątkowe fotki na tle malowniczego zamku na półwyspie

?Przejść szlakiem wiodącym najpierw przy jeziorze, a potem lasem aż do wodospadu Giessbach. Trasa tam i z powrotem ma długość około 12 km.

?Popływać w niezwykle błękitnym alpejskim jeziorze

Jak się dostać do Iseltwald: (z Interlaken)

Samochodem?

Iseltwald leży ciut ponad 10 km na zachód od Interlaken, miasteczka położonego pomiędzy jeziorami Thun i Brenz. Wioska jest niemal wolna od samochodów. Wjazd dozwolony jest tylko dla mieszkańców, właścicieli hoteli czy restauracji. Samochód zostawić należy na parkingu znajdującym się zaraz na początku wsi. Parking płatny jest w godzinach od 7.00 do 19.00. Godzina kosztuje 0.5 CHF. Można płacić gotówką lub poprzez aplikacje na telefon SEPP Parking.

Autobusem?

Pomiędzy Interlaken a Iseltwald kursuje autobus linii 103 z częstotliwością co godzinę. Przejazd zajmuję zaledwie 13-20 minut, a koszt biletu to 6 CHF. Autobus nie kursuje w nocy. 

Promem

Do Iseltwald możecie się dostać również promem z Interlaken w około 40 minut. Koszt biletu to 16 CHF w jedną stronę. 

Gdzie nocować w Iseltwald?

Iseltwald jest malutkie więc miejsc noclegowych nie ma tu zbyt wiele. W zależności od budżetu, najdroższą opcją będą hotele zlokalizowane wzdłuż brzegu jeziora, oferujące piękne widoki. Jeśli szukacie tańszej opcji, to warto zajrzeć na Airbnb (zniżka przy pierwszej rezerwacji) czy ktoś z lokalnych mieszkańców nie wynajmuje pokoi. Najtańszą, budżetową opcją będzie nocleg w namiocie na kempingu. Z tego co mi wiadomo, w Iseltwald znajdują się aż trzy pola namiotowe. Pierwszy (najbardziej w centrum) to Camping Du Lac. Kolejny mniejszy, ale tuż przy wodzie to Beach & Camping. Trzeci, położony nieco dalej od centrum wioski to Camping Strandbad. Tutaj znajduje się też wypożyczalnia sprzętu wodnego i różnych dmuchańców oraz niewielka knajpka, a oprócz możliwości rozbicia własnego namiotu, dostępne są też drewniane domki w kształcie baryłki.

Cennik za pobyt i wypożyczenie sprzętu (po niemiecku) na zdjęciach poniżej.

Cennik za pobyt Camping Strandbad

Gdzie zjeść w Iseltwald?

W centrum wsi, tuż przy jeziorze znajdziecie kilka fajnych restauracji i kawiarni (część przyhotelowych) z ładnym widokiem. Ceny jak to w Szwajcarii… wysokie lub bardzo wysokie? Latem wieczorami restauracje są dość chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców jak i turystów. Prawdopodobniej nieco taniej będzie coś przekąsić w knajpce przy wspomnianym już wyżej kempingu Strandbad. Cennik?

Dodatkowe wskazówki:

? Punkt informacji turystycznej znajduje się przy przystani dla promów

? W Iseltwald nie ma bankomatu

?  W Iseltwald znajduje się tylko jeden niewielki sklepik spożywczy otwarty w godzinach:

Poniedziałek – Piątek 7.30 – 12.30 i 14.00 – 18.30

Sobota – 07.30 – 16.00