Chyba nigdzie nie czułam się tak blisko gór jak właśnie w Murren…?Przycupnie sobie człowiek na ławeczce i czuje jakby majestatyczne, budzące respekt szczyty Eiger, Monch i Jungfrau były niemal na wyciągnięcie ręki.

Wycieczka do Murren to trochę tak, jakby przenieść się w czasie. Malutka, tradycyjna wioska leżąca na skraju wysokiego na 800 m klifu wolna jest od samochodów. Podchodząc do zbocza i spoglądając w dół zobaczyć można słynną, malowniczą dolinę Lauterbrunnen.

Murren leżące na wysokości 1638 m n.p.m. na stałe zamieszkuje jedynie nieco ponad 400 mieszkańców. Jednak podobno jest tu aż 2000 hotelowych łóżek?

Ta malownicza, alpejska wioska przyciąga wielu miłośników górskich wędrówek oraz zimowych sportów, a także chętnych na niezapomniany lot paralotnią. Dla tych szukających nieco więcej adrenaliny, Murren oferuje idealne warunki do Base Jumping.

Sama wioska jest wręcz przeurocza i bardzo zadbana. Znajdziecie tu kilka restauracji z lokalnymi specjałami oraz sklepików z pamiątkami i lokalnymi wyrobami.

My odwiedziliśmy Murren (nie będąc tego wówczas świadomi) w święto niepodległości Szwajcarii. W samym centrum, zaraz przy stacji kolejowej, były stragany z lokalnymi specjałami i skocznie przygrywała orkiestra. Mieliśmy okazję posmakować fondue, czyli tutejszy klasyk przyrządzany na bazie roztopionego sera z białym winem, w którym macza się pieczywo nabite na widelec. W zestawie otrzymaliśmy także kieliszeczek białego wina oraz lokalnego bimberku?

Atmosfera i klimat Murren bardzo nam się spodobały. Tego dnia wieś tętniła życiem chyba nieco bardziej niż zazwyczaj. Jednak wystarczyło odejść nieco dalej, aby w spokoju i ciszy rozkoszować się widokami rozpościerającymi się z polanki i obserwować szybujących nad nami ludzi na paralotni.

Odwiedziliśmy Murren tylko chwilę, jednak z powodzeniem można by spędzić tu kilka dni i z pewnością się nie nudzić. Murren to jedno z najlepszych miejsc do podziwiania Alp Szwajcarskich z dala od zgiełku, w ciszy i spokoju.

Co prawda nie ma tu wielu sklepów i miejsc rozrywkowych. Jednak jest wszystko to co potrzeba… niewielki supermarket, piekarnia i różne sklepy sportowe.  

Gdzie się znajduje Murren?

Lokalizacja Murren jest wręcz spektakularna choć nieco odizolowana. Malutka idylliczna wioska leży na skraju 800 metrowego klifu wznoszącego się nad malowniczą doliną Lauterbrunnen w regionie Jungfrau, w kantonie Berno.

Przy sprzyjającej pogodzie widoki stąd zapierają dech w piersiach. Zresztą nie ma się co dziwić. Murren jest najwyżej położoną wioską w całym rejonie Jungfrau.

Jak dostać się do Murren?

Do Murren dostać się można jedynie kolejną linową + pociągiem lub pieszo, stromo pod górę z doliny Lauterbrunnen. My tym razem odpuściliśmy sobie wspinaczkę i na górę wjechaliśmy kolejką, a z powrotem do Lauterbrunnen wracaliśmy malowniczą trasą z buta.

Kolejka na trasie Lauterbrunnen – Murren (z przesiadką w Grutschalp) kursuje mniej więcej co pół godziny, a podróż zajmuje 20 minut. Pierwszy, stromy odcinek pokonuje się taką większą gondolą, a w Grutschalp przesiada na mały pociąg. Widoki już po drodze są wręcz wspaniałe. Bilet na tej trasie dla osoby dorosłej kosztuje 11.20 CHF.

Trasa trekkingowa z Lauterbrunnen do Murren może nie jest zbyt długa (nieco ponad 6 km w jedną stronę) jednak może dać w kość tym niezaprawionym w boju?. Cieszę się, że tym razem wyjątkowo odpuściliśmy sobie wspinaczkę, a zdecydowaliśmy się pokonać tą trasę jedynie schodząc z powrotem w dół. Początkowo szło się wzdłuż torów kolejowych, aby później zagłębić się w las, gdzie wąska stroma ścieżka prowadziła ku dolinie.

Po drodze najedliśmy się jagód i malinek 😀 A w lesie mieliśmy okazję zobaczyć skąd wypływają wodospady, które tak licznie zdobią malowniczą dolinę Lauterbrunnen.

Gdzie nocować w Murren?

Murren to malutka wioska, więc i miejsc noclegowych nie ma tutaj tak wiele. Wszystkie hotele i pensjonaty znajdują się tak właściwie w odległości 10 minut piechotą czy to od stacji kolejowej, czy to od stacji kolejki linowej. Jeżeli szukacie czegoś bardziej ekskluzywnego, to najlepszym hotelem w Murren jest Eiger Swiss Quality Hotel. Posiada on własną restaurację, kryty basen i centrum spa oraz oferująje wspaniałe widoki. Doba w najtańszym pokoju dwuosobowym w sezonie letnim kosztuje od 1300 zł. Śniadanie w cenie. Jeżeli jednak szukalibyście czegoś budżetowego, to prawdopodobnie najtańszą opcją będzie Sportlodge Murren, który oferuje proste pokoje z dzieloną łazienką dla dwóch osób w cenie około 380 zł. Niestety w Murren nie ma żadnego pola namiotowego.

Co można robić w Murren?

Ta malutka wioska oferuje całkiem sporo atrakcji zarówno latem jak i zimą. Ze względu na swoje wysokie położenie zimą spada tu całe mnóstwo śniegu, co stwarza idealne warunki do uprawiania sportów zimowych takich jak narciarstwo, snowboard czy saneczkarstwo. Wiosną, latem oraz z początkiem jesieni Murren oferuje wiele pięknych tras trekkingowych począwszy od krótkiego (nieco ponad 2 km) i niewymagającego Flower Trail, na którym zobaczyć można mnóstwo gatunków pięknych, górskich kwiatów, po niemal 13 km wspinaczkę na prawie 3000 metrowy Schilthorn. Szczyt ten jest jednym z najbardziej znanych w dolinie Lauterbrunnen. W restauracji Piz Gloria znajdującej się na samej górze kręcono bowiem sceny do kultowego już filmu z 1969 roku o agencie 007.

Jedną z topowych atrakcji jest 2.2 kilometrowa Via Ferrata (szlak wspinaczkowy dostarczający sporą dawkę adrenaliny) z Murren do Gimmelwald. Trasa częściowo przebiega przebiega wzdłuż klifu grawantując wspaniałe widoki i niezły zastrzyk adrenaliny. Jest bardzo urozmaicona. Są przejścia po linie nad wodospadami, wielkie drabiny, odcinki biegnące przez las oraz przez powieszony most nad wąwozem. Via Ferratę można zrobić z przewodnikiem lub samemu. Koszt za przewodnika w przypadku grupy 4-8 osobowej wraz ze sprzętem to 135 CHF za osobę. Prywatny przewodnik dla jednej lub dwóch osób to koszt 460 CHF. Jeżeli jednak macie już doświadczenie i czujecie się na siłach, aby iść sami to sprzęt wypożyczyć można w sklepie Stager Sport w cenie 25 CHF na dobę.

Ze względu na swoje położenie Murren jest idealnym miejscem na lot paralotnią. Ceny za tą 15-20 minutową przyjemność rozpoczynają się od około 180 CHF. Dla tych szukających nieco więcej adrenaliny, Murren jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do uprawiania tzw. Base Jumping.

A dla tych, którzy po prostu szukają wytchnienia, ucieczki od zgiełku miasta, ciszy i spokoju, Murren będzie idealnym miejscem, aby po prostu wypocząć i nacieszyć oczy przepięknymi widokami na soczyście zielone polany, malownicze górskie domki i majestatyczne górskie szczyty.